sobota, 2 stycznia 2016

Porady dla przyszłych właścicieli

Hej,

Dzisiaj chciałabym zająć się tematem pt.: ,, mój pierwszy pies''.  Choć nie jest to prosta sprawa, to da się ją jakoś załatwić :).


1) Przede wszystkim na początek potrzebna jest książka...
     Ja szczególnie polecam na start te książki :

51 sztuczek dla szczeniaków (Sundance Kyra),
Jak rozmawiać z psem (Stanley Coren)
seria książek ,,Pies na medal'' (są tam do wyboru książki o wybranej rasie)

2) Następnie gdy już mamy książki trzeba wybrać odpowiednią hodowlę. I z tym niestety często jest największy problem. Jeżeli chodzi o wybór hodowli ras Labrador Retriever i Owczarek Niemiecki, mogę polecić hodowlę Al-Grom znajdującą się w Warszawie - z tej hodowli wzięliśmy Zinnata. Aby uniknąć kupna psa w pseudohodowli najlepiej przeczytać warunki, które musi spełniać dobra hodowla i sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce spełnia wszystkie te warunki. Warto także poczytać o pseudohodowlach, oraz o tym jak odróżnić zachowanie pseudohodowcy od zachowania dobrego hodowcy.


3) Gdy już wybór hodowli mamy za sobą warto zająć się kupnem szczenięcej ,,wyprawki''.

Niezbędna lista zakupów dla szczeniaka:

1. Obroża (najlepiej skórzana, z dobrą regulacją.
2. Smycz - proponuję zwykłą (nie automatyczną), o długości około 2m.
3. Kocyk (powinien mieć zapach nowych właścicieli).
4. Legowisko - ta kwestia jest całkowicie indywidualna -  Co do zasady nowym właścicielom poleca się nie kupować legowiska aż do momentu, jak piesek wyrośnie z niszczenia wszystkich rzeczy i zamiast tego wyścielać pieskowi podłogę starymi kocami, ale niektórzy właściciele po prostu kupują psiakowi na start dobre legowisko i trzyma się ono dość dobrze.
5.  Dwie miski - najlepiej ze stali nierdzewnej.
6.  Szampon - oczywiście specjalny - dla szczeniąt.
7. Preparaty witaminowe.
8. Karma - można zapytać się hodowcy jaką on używał.
9. Gryzaki dla szczeniąt.
10. Zabawki (ważne, aby nie zawierały piszczałki - do 6 miesiąca szczeniak nie powinien mieć kontaktu z piszczącymi zabawkami!)
11. Smakołyki - na pewno w każdym sklepie zoologicznym będzie ich pod dostatkiem :).

4) Gdy już mamy wszystko co potrzeba, powinniśmy zająć się przygotowywaniem domu.

1. Na początku trzeba usunąć wszystkie przedmioty (elektronika, papiery itp.) z miejsc do których szczeniak będzie miał dostęp. 
2. Potem należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym szczeniak mógłby przebywać, spać i bawić się.
3. Na pierwsze dni pobytu szczeniaka w naszym domu, najlepiej wyłożyć pokoje, w którym szczeniak będzie przebywać wyłożyć gazetami, lub specjalnymi matami dla psów.
4. Gdy już mamy wszystko w tym temacie ,,uporządkowane'', możemy zająć się przygotowaniem ,,mieszkanka'' dla naszego pieska :). Ważne, aby odrazu ustalić, gddzie nasz piesek będzie miał swoje legowisko. Miejsce, gdzie powinien spać nasz pies zależy głównie od rasy - york np. nigdy nie będzie spał na dworze, w budzie, ale pies taki jak, np. Golden Retriever nie jest raczej z natury przystosowany do spania w przy łóżku z właścicielem. Jednak należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem dopieroco przywiezionego szczeniaczka z hodowli nie wystawiać na noc na dwór (nawet jeśli chodzi o ogromne rasy !). Jeśli sprawa z miejscem spania jest już wyjaśniona, wystarczy tylko postawić miski i ułożyć zabawki i... gotowe! Nasz dom jest gotowy na przyjęcie pieska!

Mam nadzieję, że te informacje będą pomocne przyszłym właścicielom :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz