niedziela, 3 stycznia 2016

Dobre i złe strony labradorów

Witajcie !

Dzisiaj chciałabym opisać wszystkie złe i dobre strony labradorów. 


Dlaczego warto kupić labradora ?

Labrador Retriever to bardzo przyjazna człowiekowi rasa. Jest on z natury uległym i posłusznym psem. Ponadto posiada doskonały węch. Często mówi się również, że jest on psem bardzo tolerancyjnym, ponieważ z chęcią poddaje się pieszczotom nawet małych i niezbyt delikatnych dzieci. Jest także świetnym przewodnikiem dla  osób niewidomych i niepełnosprawnych.  Łatwo i szybko potrafii się uczyć komend i posłuszeństwa. Szybko wybacza właścicielowi każdy błąd popełniony przy tresurze. Pomiomo swojej wielkości posiada niezwykłą delikatność i ostrożność. Z natury nie posiada cienia agresji czy dominacji. Uwielbia pływać i  z pewnością będzie świetnym towarzyszem każdego spaceru z właścicielem. Szybko także dostosowuje się do nowego środowiska, więc możemy być pewni, iż zostawiajac go na nawet 2 tygodnie w hotelu dla psów, nie będzie on tak bardzo tęsknił. Jest świetnym kompanem do rodzinnych zabaw na świeżym powietrzu, jak i zarówno do wspólnego oglądania telewizji :). Uwielbia zabawy w lato jak i w zimę - nie przeszkadza mu temperatura minusowa i śnieg! 
Jakie są wady zakupu tej rasy?

Pomimo, że Labrador Retriever jest przyjazną i bez cienia agresji rasą ma niewątpliwie cechę, której nikt nie polubi - bardzo często skacze. A że jego wysokość jest zaryczana do dużej, skacząc mógłby niechcący przewrócić każde - nawet trochę starsze dziecko. Posiada także jeszcze jedną uciążliwą wadę:  gdy się rozochoci często przestaje zwracać uwagę, czy jego towarzysz nie ma już przypadkiem dosyć - szczekając i warcząc z radości, z pewnością może przestraszyć nie jedno dziecko (nie mówiąc już o skakaniu przy tej radosnej zabawie).  Oczywiście labrador nie posiada cech dominacji, lecz jeśli wychowywany jest poprzez krzyk i bicie właściciela staje się nieznośny: nie wiedząc już sam,  czego oczekuje od niego właściciel potrafii zrobić się (jakby to właściciel określił) agresywny. W rzeczywistości jednak labrador po prostu na swój sposób usiłuje dowiedzieć się o co chodzi jego przewodnikowi (szczeka, skacze, warczy i czasem podgryza). A teraz problem z innej strony: Jeśli ktoś chciałby kupić labradora jako psa stróżującego niech nawet nie próbuje ! Labrador po prostu nie posiada daru ,,odstraszania'' złodziei - w ostateczności może wroga tylko zalizać :). Ten sam problem występuje, jeśli labrador znajdzie się sam poza ogrodzeniem - z wielką radością pójdzie za każdą obcą osobą, która będzie w pobliżu, nie zważając na ewentualne niebezpieczeństwa...

Jeżeli jednak będziemy naszego psiaka wychowywać bez agresji z naszej strony i jeśli nauczymy go perfekcyjnie komendy spokój - ten piesek będzie naszym wymarzonym, oddanym i posłusznym! Ja pomimo kilku wad tej rasy wybrałam właśnie labradorka i do dziś tego nie żałuję :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz