czwartek, 7 stycznia 2016

Pierwszy dzień w domu szczeniaka

Kiedy już odbierzemy naszego szczeniaczka z hodowli, czeka nas najważniejszy dzień w jego życiu - to właśnie od pierwszego dnia w naszym domu będzie zależało,  jak piesek nas zapamięta i jakich nawyków nabierze...

Warto posłużyć się poniższym przykładowym planem dnia (zaczynając od odbioru szczeniaka z hodowli).

Plan

1. Odbiór szczeniaka
2. Przyjazd do domu
3. Zapoznanie pieska z nowym otoczeniem (zaczynając od podwórka) oraz z jego legowiskiem i miejscem do zabawy.
4. Jedzenie (ważne by między przyjazdem do domu, a karmieniem zachować odstęp minimalnie 1 godziny).
5.  Wspólne wyjście na dwór.
6. Wspólna zabawa
7. Spacer po ulicy - zapoznanie z innymi psami (jeśli piesek nie ma kwarantanny poszczepiennej).
8. Pójście spać.

Oprócz ogólnego planu, warto także zwrócić uwagę na podstawowe zasady dotyczące opieki nad pieskiem w pierwszych dniach.

1. Kiedy odbieramy pieska z hodowli, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby jazda w samochodzie była dla niego przyjemna (nie wolno krzyczeć,  ani pod żadnym pozorem być pieska ! Najlepiej, aby oprócz osoby kierującej była osoba, która będzie w stanie trzymać pieska np. na kolanach).

2. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej odbierać pieska z hodowli, jeszcze za dnia, aby jeszcze tego samego dnia miał on  czas na ,,zbadanie'' wszystkich kątów naszego domu. Oczywiste jest także to, iż najlepiej byłoby odbierać pieska w lato, a nie w zimę (z uwagi na zbyt niską temperaturę).

3. Gdy tylko przyjedziemy do domu, powinniśmy pokazać szczeniakowi wszystkie pomieszczenia i zakamarki w naszym domu, nawet te, które w przyszłości będą niedostępne dla naszego pieska (chodzi o to, aby później nie pomyślał, że zabraniamy mu tam wchodzić, bo za drzwiami dzieje się coś strasznego).

4. Od chwili, gdy szczeniak do nas przybędzie,  musimy pamiętać,  aby jego miska zawsze stała napełniona świeżą wodą,  i zawsze w tym samym miejscu!

5. Wszelkie jedzenie powinniśmy dawać pieskowi dopiero 1 godzinę po przybyciu do nowego miejsca.

6. Absolutnie nie wolno być,  czy krzyczeć na pieska ! Należy pamiętać,  że nawet jeśli zrobił dużo bałaganu,  to na pewno nie było to celowe !

7. Pamiętajmy,  że bezwzględu na rasę i wielkość psa, chociaż przez pierwszą noc powinien on spać z nami w pokoju.

8. W pierwszym dniu, nie powinniśmy wprowadzać tresury - niech nasz dom skojarzy się pieskowi z zabawą i radością :).

9. Kiedy przyjdzie pora na pójście spać,  nie zmuszajmy pieska na położenie się na legowisku - ważne,  aby nie skojarzył go sobie z przymusem, lecz z odpoczynkiem po zabawie :).

Mam nadzieję,  że powyższa notka pomoże pierwszym właścicielom w ogarnięciu psiego tematu :)

Piszcie komentarze, zadawajcie pytania i przesyłajcie pomysły na nowe posty! - postaram się je wszystkie zrealizować :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz